Co zaserwować gościom na diecie keto?

 

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania charakteryzujący się wysokim spożyciem tłuszczu i niską podażą węglowodanów - jest więc dokładnym przeciwieństwem klasycznej diety roślinnej. Czy osoby o tak różnych sposobach odżywiania mogą zjeść wspólnie posiłek? Może wydawać się to trudne, ponieważ należałoby przygotować dwa rodzaje menu, ale na szczęście dieta ketogeniczna występuje także w wersji wegańskiej. To doskonała wiadomość, jeśli planujesz przyjęcie i chcesz przyrządzić dania, których będą mogli spróbować wszyscy.

 

Keto na roślinach

 

Jakie produkty spożywa się na roślinnej diecie ketogenicznej? Zielone światło dostają oleje roślinne, grzyby, orzechy i nasiona, np. siemię lniane, chia i nasiona konopii. Można też spożywać warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, takie jak szpinak, kapusta, oliwki, szparagi, pomidory, należy natomiast wykluczyć wysokowęglowodanowe warzywa typu ziemniaki, bataty, kukurydza i rośliny strączkowe (tu wyjątek stanowią produkty sojowe - tofu i tempeh). 

 

Większość owoców nie jest dopuszczalna na diecie keto, za wyjątkiem awokado i kokosa (ponieważ zawierają dużo tłuszczu) oraz niektórych niskowęglowodanowych owoców, takich jak truskawki, maliny i cytryny, które można jeść w umiarkowanych ilościach. Należy również unikać produktów zbożowych, czyli kaszy, makaronu i ryżu. Zamiennik tego ostatniego można przyrządzić samodzielnie z kalafiora lub kupić specjalny ryż z konjacu. Z tej samej rośliny produkuje się również ketogeniczne makarony

 

Keto przystawki i słodycze

 

Co można podać przed obiadem na rozbudzenie apetytu? Doskonałą opcję stanowią kanapki z chleba z ziaren z pysznymi dodatkami, np. kremowym guacamole, serkiem z orzechów nerkowca, tapenadą z oliwek czy wędzoną pastą bezrybną. Deska wegańskich serów na bazie oleju kokosowego lub orzechów nerkowca będzie smakować wybornie do lampki wytrawnego wina. 

 

Jeśli zapraszasz kogoś na kawę, pamiętaj o niskowęglowodanowym napoju roślinnym - wybierz niesłodzone mleko kokosowe, sojowe, migdałowe, orzechowe lub konopne. Nie wyobrażasz sobie kawy bez czegoś słodkiego? Bez obaw - sięgnij po przepisy na ketogeniczne wegańskie desery, np. batony snickers, ciastka orzechowe, mus czekoladowy czy sernik cytrynowy z kurkumą. Miłośnicy orzeźwiających łakoci z pewnością ucieszą się z domowych lodów bounty i jagodowych lodów jogurtowych. Korzystając z gotowych przepisów, pamiętaj o tym, aby zastępować słodzidła takie jak cukier czy syrop klonowy słodzikami typu stewia, ksylitol i erytrytol. 

 

A co na obiad?

 

Jeśli masz ochotę na rozgrzewającą zupę z nutką egzotyki, z pewnością zasmakuje Ci tom kha, czyli tajska zupa kokosowa z boczniakami i tofu. Zwolennikom bardziej tradycyjnych aromatów polecamy krem z brokułów na bulionie warzywnym oraz intensywnie pomidorową zupę z białej kapusty.

 

Kuchnia roślinna oferuje szeroką gamę alternatyw mięsa, nabiału i jajek, którymi możesz pozytywnie zaskoczyć swoich znajomych na diecie ketogenicznej. Co powiesz na chrupiący bekon z tempehu, boczniaki w “mięsnej” marynacie i klopsiki z orzechów włoskich? Wegańska szakszuka to kolejna znakomita propozycja - jajka możesz bez problemu zastąpić tofu lub pieczarkami. Tofu świetnie sprawdzi się też jako wysokobiałkowy dodatek do curry.  Jeśli Twoim gościom marzy się makaron, możesz im zaserwować spaghetti z cukinii - pesto z dodatkiem płatków drożdżowych nada mu lekko serowy smak bez użycia parmezanu!

 

Mamy nadzieję, że powyższe przepisy ułatwią Ci przygotowanie menu, które uwzględni preferencje żywieniowe wszystkich gości. Wiele wegańskich dań można z łatwością przystosować do wymogów diety ketogenicznej - wystarczy przestrzegać opisanych przez nas zasad. Postaw na kreatywność! :)





 

 

 





 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org