Czym zastąpić mięso?

 

Dieta bezmięsna ma bardzo wiele do zaoferowania! Jedząc roślinnie nie rezygnujesz ze swoich ulubionych potraw, bo większość z nich można przygotować w równie pysznej, roślinnej wersji albo zdobyć w sklepie. Dostępność alternatyw mięsa nigdy nie była tak duża - znajdziesz je w każdym większym markecie, co chwila na rynku pojawia się coś nowego, firmy mięsne inwestują w zamienniki, a oferty sklepów internetowych aż pękają w szwach! Bezmięsny, Vege Smak, Urban Vegan to kilka sprawdzonych źródeł. Testuj, próbuj i znajdź swoich faworytów, a my podpowiemy Ci, czym zastąpić mięso w Twoich ulubionych daniach.

 

Co na śniadanie? 

 

Możesz przyjemnie rozpocząć dzień od zjedzenia czegoś pysznego, a opcji jest mnóstwo. Szukasz inspiracji na wegańskie śniadanie? Nie martw się, bezmięsne również jest sycące, smaczne i daje zastrzyk energii o poranku. Znajdź swoje ulubione!

 

Kanapki

 

Największy klasyk w temacie śniadań, który - również w wersji roślinnej - przygotujesz ekspresowo (bo rano liczy się każda minuta!). Rynek alternatyw mięsa prężnie się rozwija: wege-szynkę kupisz w większym supermarkecie, tak samo jak roślinny pasztet pomidorowy, który bardzo dobrze naśladuje oryginał. W internecie znajdziesz szeroką gamę zamienników, a gdy nie masz ochoty na takie "mięsne" smaki, wybierz pasty kanapkowe

 

Jajecznica z boczkiem - roślinnym! 

 

Brzmi to bardzo kontrowersyjnie - wegański boczek istnieje, więc nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych połączeń. Możesz kupić ten od Bezmięsnego, który jest pełny dymnego umami i po podsmażeniu staje się chrupiący albo przygotować samemu z tofu, tempehu a nawet chipsów kokosowych. Jeśli boczek w Twojej jajecznicy (lub tofucznicy) spełnia rolę przełamania smaku, spróbuj wersji z pomidorami suszonymi, które idealnie się komponują.

 

Kabanosy, parówki i kiełbaski

 

One również istnieją w wersji roślinnej. Często smakują pysznie, choć czasem są mniej udane, dlatego jeśli trafisz na taki produkt, który Ci nie podpasuje - nie zniechęcaj się! Wybór jest naprawdę szeroki, dlatego podzielimy się naszymi faworytami. Kiełbaski Dobrej Kalorii to absolutny hit smakowy, tak samo jak kabanosy czy parówki Vege Smak. Szeroką ofertę smakową parówek oferuje też Polsoja. Jeśli najdzie Cię niespodziewany głód na mieście lub w trasie - wskocz do Żabki czy Orlenu na wege hot doga!

 

 

Obiad bez mięsa?

 

Oczywiście, że tak! Jest smaczny, sycący i pełnowartościowy, a przede wszystkim - może zasmakować każdemu! Nie wierzysz? Któż nie lubi pierogów, placków ziemniaczanych czy zupy pomidorowej? Nie wspominając już o spaghetti bolognese, nuggetsach czy burgerach, które również bez problemu przygotujesz w wersji roślinnej. 

 

Kotlety i pulpety

 

Co jedzą weganie? Kotlety! Podczas niedzielnego obiadu nie musisz jeść samych ziemniaczków i surówki - niech kotlet w wersji roślinnej również króluje na talerzu. Może to być sojowy schabowy, warzywny burger czy kilka wege klopsików. Wersja na szybko? Podsmażone marynowane tofu! Wersja jeszcze szybsza? Sklepowe gotowce - przykładowo pełne białka burgery Dobrej Kalorii.

 

(Nie)mięso mielone

 

Jego dobrym zamiennikiem jest granulat sojowy, który ma odpowiednią teksturę, dobrze chłonie smaki i jest ekspresowy w przygotowaniu. Idealnie nadaje się do spaghetti bolognese, lasagne czy kotletów mielonych. Zamiast mięsa możesz użyć mielonego tofu, a w niektórych przypadkach czerwonej soczewicy. Nie zapominajmy też o sklepowych alternatywach, które są bardzo autentyczne! 

 

Gulasz? Curry?

 

W tym przypadku możesz użyć kostki sojowej, która wyglądem i teksturą naśladuje kawałki mięsa - do tego warzywa, sos i gulasz gotowy! Inną opcją jest tofu, sklepowe gotowce albo po prostu pasujące warzywa - cieciorka do curry, suszone grzyby do ciemnego sosu, pieczarki do gulaszu węgierskiego i wiele innych. Nie zapominaj też o poczciwej fasolce po bretońsku, która dzięki papryce wędzonej nabiera wędzonego aromatu oraz chilli sin carne!

 

Ryba

 

Jej sekretem w wersji roślinnej są glony nori, które nadają rybny aromat głównemu składnikowi. Tylko jakiemu? Polecamy smażoną selerybę lub tofurybę, fish burgera. Może śledzika? Z selera, boczniaków lub w wersji po kaszubsku potrafi zaskoczyć swoją autentycznością! Jako dodatek do roślinnego sushi możesz przygotować łososiową marchewkę. W sklepowej ofercie lub w internecie znajdziesz wege paluszki rybne, gotowe śledzie, a nawet krewetki. 

 

Zupa

 

Aby była treściwa i aromatyczna, nie musi być gotowana na kościach czy mięsie. Warzywa mają naprawdę wiele do zaoferowania, a umiejętne ich przygotowanie pozwala na jeszcze więcej! Jest na to wiele sztuczek - podsmażanie warzyw (bo tłuszcz jest nośnikiem smaku), korzystanie ze składników pełnych umami (sos sojowy, grzyby, pasta miso, pomidory…), pieczenie (krem z pomidorów przechodzi na wyższy poziom), nietypowa obróbka produktu (przypalanie cebuli, papryki) czy odpowiedni wybór produktów (do zabielenia warto skorzystać z tłustej śmietanki roślinnej, a niekoniecznie "lekkiego" napoju ryżowego) i przypraw (poza standardowym liściem laurowym bądź zielem angielskim - cynamon podkręcający smak pomidorów!). Dowiedz się, jak zrobić idealną zupę krem.

 

Rosół

 

Gości na stołach wielu Polaków w niedzielę, aby w poniedziałek sprytnie przemienił się w pomidorówkę. Roślinny rosół nie jest tym samym, co bulion - ten drugi może być warzywną bazą do innej zupy, sosu, natomiast rosół gra pierwsze skrzypce, a do tego solo i wychodzi mu to znakomicie. Jak uzyskać taki efekt? Długie gotowanie, odpowiednia obróbka i wybór składników, przypraw. Marta Dymek z Jadłonomii wie najlepiej, jak to zrobić. Serwuj go z marchewką, makaronem i natką pietruszki, a z pozostałych warzyw przygotuj pasztet z recyklingu!

 

Flaki

 

Chyba już Cię nic nie zaskoczy? ;) To tradycyjne danie przygotujesz z boczniaków i nie jest to wymysł XXI wieku - przepisy na flaki z boczniaków można znaleźć w starych książkach kucharskich (tak samo jak wyżej opisywaną rybę z selera). Są proste w przygotowaniu, ale kupisz je też gotowe w słoiku.



 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org