Kawowe inspiracje - przewodnik po mlekach roślinnych

 

Ach ta kawa

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki mocnego espresso lub kremowego caffe latte. W ciągu ostatnich lat napoje roślinne w tym właśnie mleka roślinne mocno zyskały na popularności. Używane są nie tylko przez osoby stosujące dietę roślinną, ale również przez osoby, które krowiego mleka pić nie mogą. Mleko roślinne jest świetnym dodatkiem nie tylko do kawy, ale również do wielu dań i napoi. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które produkują roślinne mleka, dzięki czemu mamy bardzo duży wybór. Kupując mleko roślinne warto brać pod uwagę jego skład, ponieważ ważne jest, aby było wzbogacone witaminami.

Zapraszamy na krótki przewodnik po mlekach roślinnych!

Mleko sojowe 

Mleko sojowe jest najbardziej popularne głównie przez jego dostępność (można je dostać niemal w każdym sklepie!) oraz najbardziej zbliżony skład do mleka krowiego. Zawiera w sobie dużą ilość wapnia oraz białka, a małą ilość cukru - pod warunkiem, że nie jest dosładzane. Mleko sojowe świetnie się sprawdzi nie tylko do kawy (najsmaczniejsze w kawie latte lub cappuccino), ale również do koktajli, owsianek oraz deserów. 

Mleko migdałowe

Mleko migdałowe jest drugim cieszącym się popularnością mlekiem roślinnym po mleku sojowym, również łatwo dostępne. Dodatkowo jest zdecydowanie słodsze, chociaż nie tak słodkie jak mleko ryżowe. Najlepiej sprawdzi się do kawy, owsianki lub koktajli, szczególnie jako bezglutenowa alternatywa.

Mleko owsiane

Mleko owsiane nie jest tak słodkie jak mleko migdałowe, jest kremowe, dzięki czemu przypomina mleko krowie i bardzo dobrze się spienia. Zawiera w sobie niewielką ilość białka, ale coraz bardziej zyskuje na popularności, dzięki temu, że jest dobrą opcją dla alergików. Napój owsiany świetnie się sprawdzi do kawy lub owsianki.

Mleko ryżowe

Mleko ryżowe jest bardzo słodkie, dlatego idealnie się nadaje do deserów. Zawiera małą ilość białka i tłuszczy, a w konsystencji jest bardzo wodniste. Przez naturalną słodycz stanowczo odradza się kupowanie dodatkowo dosładzanego. Nie pieni się, więc nie poleca się go do kawy z pianką, ale w kawie mrożonej sprawdzi się świetnie.

Mleko konopne

Mleko konopne jest coraz popularniejsze zwłaszcza jako zamiennik mleka sojowego. W konsystencji jest bardzo podobne do mleka krowiego, natomiast w smaku przypomina orzechy. Zawiera w sobie mniejszą ilość białka niż mleko sojowe, ale dostarcza niezbędne kwasy Omega 3. Idealnie się nadaje do kawy latte oraz kakao.

Mleka orzechowe oraz mleczko kokosowe

Mleka orzechowe robione są z orzechów nerkowca, laskowych czy włoskich. Są słodkie, lecz nie należą do najtańszych, dlatego warto spróbować zrobić je samemu. Mleczko kokosowe jest świetną opcją do lekkich, mrożonych kaw. Daje posmak kokosa oraz kremową konsystencję, co można wykorzystać też w innych daniach, takich jak curry czy sosy do makaronów.

 

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org