6 pomysłów na wegańskie śniadanie

 

Rozpoczęcie dnia od pysznego posiłku to jedno z przyjemniejszych uczuć, zgadza się? W sobotni leniwy poranek na słonecznym balkonie, zimą w ciepłym szlafroku i kapciach, szybko chapnięte przed pracą albo celebrowane w towarzystwie – ważne, aby było pysznie. A pysznie, to też roślinnie <3 Dlatego sprawdźcie poniższe propozycje i jedzcie śniadania jak mistrzowie. 

1. Kanapki 

Ale nie byle jakie! Na pewno nie będą nudne ;) Na słono możesz wybierać z całego wachlarza past, zarówno domowych, jak i sklepowych – hummus znajdziesz już niemal w każdym sklepie. Z dojrzałego awokado przygotuj guacamole, koniecznie podane na chrupiącej grzance z pomidorem. Jeśli masz ochotę na tosty – nie martw się, roślinny ser również się topi. Twarożek? Nic prostszego!  Próbowałeś kanapek z tofucznicą? Przepis na nią znajdziesz niżej! A może wolisz kanapki na słodko? Masło orzechowe i dżem, czyli słynne PB&J to klasyk, chyba nie muszę o tym pisać! 

Przepisy:

Smalczyk z fasoli z ogórkiem kiszonym - str. 5 

Pasta bezjajeczna

Tosty francuskie

Kanapki z hummusem, karmelizowaną gruszką i tofu  - str. 6

Twarożek

Nasze wskazówki: 

Lubisz kanapki, które mają jakiś sos? Możesz ekspresowo przygotować domowy majonez lub kupić gotowy np. marki Develey. Spróbuj też dodać do niego odrobinę sosu sriracha, jeśli lubisz ostrzejsze smaki.

Smaczny posiłek to nie tylko smak, ale i tekstura, dlatego podpraż pestki słonecznika lub dyni na suchej patelni i posyp nimi kanapki - poza ciekawym smakiem będą przyjemnie chrupać!  

2. Tofucznica 

Rewelacyjne źródło białka i świetnie zbilansowany posiłek. Użyj swoich ulubionych dodatków – pomidory? Może pieczarki? Kurki? Cebulka i szczypiorek obowiązkowo! Dobrą opcją jest też dodanie roślinnego mięsa, np. boczku od BezMięsnego. Tofucznicę możesz serwować ze świeżymi warzywami i pajdą chleba obok, ale też na kanapce albo w tortilli!  

Nasze wskazówki: 

Spróbuj dodać drobno pokrojone i podsmażone suszone pomidory, a zakochasz się!

Przepisy:

Tofucznica - str.14

Śniadaniowa tortilla z tofucznicą, japaleno i kokosowym bekonem - str. 18

Tofucznica jako szakszuka z tofu

3. Owsianka 

Danie, które daje ogromne pole do popisu. Bazując na płatkach owsianych, napoju roślinnym (np. sojowym, które zapewni Ci porcję białka, ewentualnie wodzie) i wariacji ulubionych dodatków – można zdziałać cuda! Czekoladowa z malinami? Chałwowa? Piernikowa, czyli z przyprawami korzennymi/przyprawą do piernika? Orzechowa? A może szarlotka o poranku? Nic prostszego - podpraż jabłka z dodatkiem cynamonu i rozkoszuj się smakiem. Znudziła Ci się standardowa forma owsianki? Spróbuj pieczonej!

Podobnie możesz przygotować jaglankę, gryczankę czy ryżankę. Użyj płatków - jaglanych, orkiszowych, gryczanych - albo dowolnej kaszy czy ryżu. W wersji ekspresowej i zero waste - skorzystaj z wcześniej ugotowanej kaszy, która np. została z obiadu. A gdy sięgniesz po blender, powstanie pyszny, gęsty budyń, przykładowo w wersji a’la snickers czy bounty. Nie wiem, czy to śniadanie, czy deser, ale wiem jedno - to niebo!

Nasze wskazówki:

Nie masz rano czasu na gotowanie owsianki? Przygotuj jej nocną wersję: wieczorem zalej płatki napojem roślinnym/wodą i wstaw do lodówki. Płatki wchłoną płyn i będą gotowe do zjedzenia. 

Możesz też dodać roślinnej odżywki białkowej w opcji zwykłej lub smakowej.

Przepisy:

Owsianka

Pieczona owsianka

Kokosowa kasza gryczana

Kasza jaglana z jabłkiem

Jaglany snickers – str. 8

Jaglane bounty

Ryż z jabłkami, czyli powrót do dzieciństwa - str. 15

4. Racuchy, placki, pankejki, omlety

Czyli wszelkie mączne śniadania. Ich przygotowanie zajmuje odrobinę więcej czasu, a amerykańscy naukowcy udowodnili, że najlepiej smakują w weekendy. 

Przepisy:

Racuchy z jabłkiem

Pełnoziarniste placuszki bananowe

Wegańskie bananowe pancakes

Wegańskie pancakes z ciecierzycy -wersja białkowa

Omlet - str. 15

Prawdziwy omlet

Nasze wskazówki:

Dojrzały banan sprawdzi się idealnie w formie słodziła, ale nie tylko! Banan jest też doskonałym zamiennikiem jajka. Nie mówiąc już o tym, że to dobre źródło potasu i magnezu (zawiera go niemal tyle samo, co garść orzechów!).

5. Naleśniki

Nie mogło tego zabraknąć! Wykonanie ich w wersji roślinnej to pestka. Możesz wykonać je w wersji pszennej albo testować inne mąki. Dodatki zależą od Ciebie, możliwości są nieskończone: twarożek z tofu, dżem, mus jabłkowy, czekośliwka, masło orzechowe i banany, może krem czekoladowy?

Nasze wskazówki:

Możesz również użyć mąki pełnoziarnistej lub wymieszać ją ze zwykłą, dzięki czemu posiłek będzie zawierać więcej błonnika, który sprawi, że będziesz dłużej syty.

Przepisy:

Jak zrobić wegańskie naleśniki z dwóch składników?

Naleśniki z waniliowym nadzieniem z tofu

Czekolada z daktyli

6. Gofry 

Śniadanie na wypasie! W wersji roślinnej są równie chrupiące i pyszne, szczególnie podane z bitą śmietaną kokosową - niebo w gębie!

Przepisy:

Gofry z płatków owsianych i banana

Gofry z syropem klonowym

Gofry cieciorkowe - wersja białkowa

Bita śmietana

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org