Co zrobić z aquafaby?

 

Warzywa strączkowe są bardzo powszechne w kuchni roślinnej. Najczęściej jest tak, że po gotowaniu lub otwarciu puszki warzywa odcedzamy, a wodę wylewamy - nieświadomi, że w tym momencie marnujemy bardzo cenny składnik.

To właśnie tę wodę z puszki czy po gotowaniu warzyw takich jak ciecierzyca lub fasola nazywamy aquafabą. Jest ona doskonałym zamiennikiem białek jajek – w identyczny sposób można ją ubić, przez co jest sztywna i nie wypada po obróceniu miski do góry dnem.

Aquafaba została odkryta parę lat temu przez Joëla Roessela, francuskiego weganina, który próbował znaleźć alternatywę dla jajek, eksperymentując z wodą z konserw. Swoje odkrycie obwieścił na swoim blogu Révolution Végétale. Krótko później amerykański inżynier Goos Wohlt jako pierwszy upiekł bezę z wykorzystaniem wody z ciecierzycy, a Internet zawrzał i wymyślił łacińską nazwę „aquafaba” – od „aqua” czyli woda i „faba” czyli fasola.

Co można wyczarować z aquafaby?

Beza

Podobnie jak Goos Wohlt, swoją przygodę z aquafabą można rozpocząć od przepysznego ciasta, jakim jest beza. Internet obfituje w tego typu przepisy: Kinga Paruzel wraz z Kuchnią Lidla zaprezentowała pomysł na wegańską bezę, a Domowe Wypieki piszą, jak stworzyć mnóstwo małych, roślinnych bez.

Najróżniejsze ciasta

Serniki, tarty, biszkopty… dieta roślinna nie ogranicza, można upiec dowolne ciasto bez użycia jajek. Możliwości jest sporo! Pisaliśmy już o wielu tradycyjnych ciastach w wersji roślinnej, a po więcej inspiracji na wegańskie ciasto zapraszamy tu.

Mus czekoladowy

To jedna z najlepszych rzeczy, które można zrobić z aquafaby. Bardzo prosty, bo trzyskładnikowy przepis proponuje Veganama (pod którym są dwa inne w gratisie!) oraz niezawodna Marta Dymek (wraz z bardziej szczegółową historią aquafaby dla zainteresowanych!).

Pianki

Nieodłączny dodatek do gorącej czekolady lub ogniska. Weganie nie muszą sobie ich więcej odmawiać! Ilona z MNIUMNIU pokazuje, że przepyszne pianki marshmallows można zrobić także w oparciu o kuchnię roślinną. A jeśli nie macie ochoty na ich własnoręczne przygotowanie - sięgnijcie po te sklepowe ;)

Makaroniki

Nie są proste do zrobienia, dlatego tym większa satysfakcja po przygotowaniu tych wykwintnych przekąsek. Prezentują się pięknie i elegancko, jak na przykład te z przepisu Kuchni Lidla, można je też personalizować bez końca. Przykładem może być przepis na makaroniki-Smurfy z bloga Super Foods Concept!

Gofry

Jak wyobrazić sobie gofry bez jajek?  Wystarczy sprawdzić przepis Marty Dymek z Jadłonomii - są po prostu rewelacyjne! 

Pankejki

Amerykańska i puszysta wersja naleśników - doskonała na spokojne śniadanie, aby móc się nimi w pełni delektować. Jeśli chcemy się poczuć jak bohaterzy amerykańskiego serialu, koniecznie polejmy je syropem klonowym. Do akcji znów wkracza Marta - ona wie, jak pankejki zrobić łatwo  i szybko!

Lody

Najpopularniejszy letni deser można ekspresowo przygotować z aquafaby. Nicpoń w Kuchni proponuje przepis, dzięki któremu możecie je zrobić już w 20 minut!

Najróżniejsze desery

Autorka bloga Kitchen Site opisuje, jak ubijała wodę z ciecierzycy przy swojej mamie, aby jej udowodnić „że coś, co zawsze wylewała do zlewu może mieć takie właściwości”. Przy okazji prezentuje przepis na owocowy deser pod pianką z aquafaby.

Majonez

Aquafabę można również wykorzystać na słono i przygotować majonez. Po raz kolejny nie sposób nie polecić Jadłonomii - ten majonez jest tak dobry, że najchętniej jadłoby się go łyżkami!

 

Odkrycie aquafaby, którą najczęściej rozumie się jako wodę z ciecierzycy, otworzyło przed weganami bardzo dużo możliwości w kuchni. Nie pozostawia warzywnego posmaku, więc bezpiecznie można jej użyć do deserów. Zachowuje się tak samo jak jajka, więc można na nich oszczędzić i postawić na dwa składniki (w formie ciecierzycy oraz wody z ciecierzycy) zamiast jednego.

* Photo by Steph Cruz on Unsplash

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org