Jak zrobić ciasto bez nabiału i jajek?

 

Roślinne pieczenie to nic trudnego – nie ma produktu odzwierzęcego, którego nie da się zastąpić! Może myślisz - ale jak to beza bez jajek? Spokojnie, wszystkie Twoje ulubione wypieki można przygotować w wersji roślinnej. Sprawdź zestawienie roślinnych alternatyw dla składników odzwierzęcych tradycyjnie używanych w wypiekach, a w artykule Tradycyjne ciasta w wersji roślinnej znajdziesz ich zastosowanie w praktyce:

 

1. Bita śmietana

 

Zamiast niej możesz wykorzystać stałą część mleczka kokosowego - Jak ubić mleko kokosowe? - na rynku dostępne są również gotowe roślinne śmietanki do ubijania.

 

2. Białko jaj 

 

Może brzmi to nieprawdopodobnie, ale użyj aquafaby, czyli wody po ciecierzycy, która dzięki swoim właściwościom ubija się na sztywno tak jak białka jaj - pozytywnie przechodzi test uniesienia miski nad głowę ;) Możesz z niej zrobić bezy czy wykorzystać do gofrów czy puszystych ciast.

 

3. Jajko

 

Z powodzeniem zastąpisz je bananem, musem jabłkowym lub puree dyniowym, które spowodują, że masa ciasta zwiąże się i pięknie wyrośnie. Inne opcje to siemię lniane, nasiona chia, skrobia ziemniaczana. 

 

4. Masło 

 

Spróbuj użyć roślinnej margaryny (np. Kasia bez laktozy). Do wyrabiania ciast kruchych świetnie sprawdza się również olej kokosowy czy dodatek wody.

 

5. Mleko 

 

Wybieraj dowolnie z szerokiej gamy napojów roślinnych łatwo dostępnych w sklepach – sojowe (najlepiej sprawdza się do zrobienia budyniu!), ryżowe, migdałowe, owsiane czy kokosowe.

 

6. Dropsy czekoladowe/posypka

 

Na rynku znajdziemy opcje z roślinnym składem np. Belbacke (Lidl), jednak najprostszym rozwiązaniem będzie pokrojenie na małe kawałki gorzkiej bądź deserowej czekolady, która nie zawiera mleka. Na bazie mleczka kokosowego i gorzkiej czekolady możesz przygotować pyszną polewę czekoladową do zwieńczenia ciasta. 

 

 

7. Galaretka

 

Zamiast galaretek na bazie żelatyny, skorzystaj z tej na bazie agaru, czyli substancji żelującej z wodorostów. W przeciwieństwie do żelatyny tężeje nawet z ananasem i kiwi!

 

8. Jogurt/maślanka

 

Obecnie w sklepach możemy wybierać z bogatej oferty jogurtów roślinnych np. sojowych czy kokosowych, ale jeśli w Twojej lodówce zabraknie jogurtu, to do mleka roślinnego dodaj sok z cytryny lub ocet, co spowoduje jego zakwaszenie i zgęstnienie.

 

9. Karmel

 

Zamiast tradycyjnego karmelu możesz przyrządzić własny i skorzystać z przepisów na bazie mleczka kokosowego lub daktyli z masłem orzechowym – satysfakcja gwarantowana!

 

10. Miód

 

Łatwo jest go zastąpić syropem klonowym, z agawy lub daktylowym.

 

11. Twaróg

 

Aby przygotować roślinny odpowiednik, użyj tofu zakwaszonego sokiem z cytryny, ugotowanej kaszy jaglanej lub namoczonych orzechów nerkowca. Z użyciem tych składników roślinny sernik - tofurnik, jagielnik czy nernik - to pestka! 



 

Teraz na pewno wiesz, jak zrobić ciasto bez nabiału i jajek! Zastąpienie produktów odzwierzęcych to nic trudnego, a w artykule Tradycyjne ciasta w wersji roślinnej dowiesz się, jak przygotować roślinny makowiec, tort, sernik... i wiele innych!



 


 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org