Bez glutenu, bez mięsa... ze smakiem!

 

Czy bezglutenowa dieta wegańska może być smaczna i zdrowa? Jak zadbać o prawidłową podaż składników odżywczych? Takie pytania nurtują wiele osób z nietolerancją glutenu lub celiakią, które chciałyby wprowadzić więcej roślinnych opcji do swojego jadłospisu. Bez obaw - wszystko jest możliwe! Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci skomponować pełnowartościowe posiłki dostosowane do Twoich potrzeb.

Zacznijmy od podstaw

Jakie rośliny stanowią podstawę bezglutenowej diety wegańskiej? Mamy do wyboru wiele produktów zbożowych, takich jak ryż, quinoa, amarantus, bezglutenowe płatki owsiane, kasza kukurydziana, gryczana i jaglana, a także roślin strączkowych, które są znakomitym źródłem białka, żelaza oraz wapnia. Dużą popularnością cieszą się również mąki bezglutenowe, z których można zrobić pyszne ciasta, omlety i pieczenie, a nawet bardziej skomplikowane dania, takie jak pierogi czy krokiety.

Czy to mi się upiecze?

Gluten działa jak naturalny klej, który zapewnia wypiekom odpowiednią konsystencję. Czym go zastąpić? Warto sięgać po kleiste mąki, np. sojową, ziemniaczaną, z tapioki lub  ciecierzycy. Zblendowane kasze i rośliny strączkowe również mają takie właściwości, więc jeśli masz ochotę na coś słodkiego, gorąco polecamy pożywne brownie z fasoli i kremowy jagielnik. Do zagęszczenia potraw świetnie nadają się banany, masło orzechowe, mus jabłkowy, jogurty roślinne i mleczko kokosowe. Do ciasta można dodać też zmielone siemię lniane - zalewamy je najpierw gorącą wodą (w proporcji 1:3 - 1 łyżka siemienia zastępuje 1 jajko) i odstawiamy na 15 minut. 

 

 

Uwaga na pułapki!

Osoby na ścisłej diecie bezglutenowej powinny zwracać szczególną uwagę na oznaczenia produktów. Naturalnie bezglutenowe zboża (np. kasze) mogą zostać zanieczyszczone glutenem w procesie pakowania, dlatego należy wybierać towary z licencjonowanym symbolem Przekreślonego Kłosa. Podczas zakupów warto także zwrócić uwagę na skład gotowych wypieków i słodyczy - powinien być jak najbardziej naturalny, bez sztucznych dodatków i “ukrytych” produktów zwierzęcych, np. jajek czy mleka w proszku. Natomiast przed wizytą w restauracji dobrze upewnić się, czy w menu znajdują się zarówno roślinne, jak i bezglutenowe potrawy. Czasami są to dwie różne opcje! Na szczęście potrzeby bezglutenowców uwzględnia coraz więcej lokali, piekarni i cukierni, w których możemy obecnie kupić wegańskie pieczywo, ciasta, a nawet wykwintne torty bez grama glutenu. Dzięki zwiększającej się dostępności takich produktów bezglutenowa dieta roślinna z łatwością może być nie tylko zdrowa, ale także pyszna i urozmaicona. 

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org