Wegańska Wielkanoc

 

Gdy za oknem zima walczy z wiosną, która powolutku zaczyna wygrywać tę nierówną walkę, wielkimi krokami nadchodzą Święta Wielkanocne – rodzinny czas świeżej energii i budzenia się do nowego życia. Być może będzie to Twoja pierwsza Wielkanoc z roślinnymi wypiekami, a może po prostu chcesz poeksperymentować w kuchni i spróbować czegoś nowego? Poniżej znajdziesz porcję inspiracji, którymi nacieszysz kubki smakowe – własne i swoich najbliższych!

Wielkanoc z jajkiem roślinnym!

Sztandarowy element tych świąt to oczywiście jajka pod rozmaitymi postaciami. Jak więc zaspokoić apetyt na jajeczny smak, jednocześnie bez wykorzystania prawdziwych jajek? Okazuje się, że przy odrobinie kreatywności i szczypcie czarnej soli kala namak można wyczarować zaskakująco (bez)jajeczne potrawy. Po pierwsze – pasta bezjajeczna z ciecierzycy z wegańskim majonezem i szczypiorkiem, która przepysznie prezentuje się na kanapce. W wersji krojonej – możemy spróbować pieczonego pasztetu jajecznego lub pomysłowych babeczek bezjajecznych z dodatkiem papryki, suszonych pomidorów i oliwek. Dla tych, którzy nie boją się większych eksperymentów i chcą zaskoczyć gości (i siebie przy okazji) – możesz pokusić się o wegańskie niby jajka, nie tylko smakujące, ale też wyglądające jak jaja przykładowo w wersji jajek w sosie tatarskim. Inną opcją mogą być wegańskie jajka na twardo z użyciem tofu i ciecierzycy (w sam raz do koszyczka ze święconką) bądź kreatywne pieczone ziemniaczki faszerowane a’la jajka. Smak chrzanu - również kojarzony z Wielkanocą - wykorzystasz z kolei w hummusie chrzanowym.

Tradycyjny żurek w wersji wegańskiej

Kolejną potrawą goszczącą na świątecznym stole u wielu osób jest żurek wielkanocny z jajkiem, kiełbasą, na wędzonce. Tutaj również możliwe jest jego ugotowanie w wersji całkowicie roślinnej – z pomocą przyjdzie nam np. Wegetuba z filmowym przepisem na żurek wegański oraz Wegannerd z awaryjnym żurkiem dla zabieganych. Zamiast żurku możemy też skusić się na aromatyczną zupę chrzanową.

Sałatki, galaretki, kiełbaski

Na przystawkę czy jako inny dodatek do wielkanocnego śniadania najlepsza jest sałatka jarzynowa (albo śląski „szałot”). Nieco inną, równie smaczną opcją może być sałatka ziemniaczana z dodatkiem soczystego, kwaśnego jabłka. Jeśli masz ochotę na coś kiełbaskowego, jednak bez mięsa – na półkach sklepowych znajduje się wiele takich produktów, np. Bezmięsne Kiełbaski Białe od Bezmięsny mięsny czy też Roślinna Biała od Seitan Threat. Ciekawym dodatkiem i wariacją na temat tradycji jest też wielkanocna galaretka beznożna z esencjonalnego wywaru, agaru jako substancji żelującej i warzyw.

A może coś ekstra?

Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego na danie główne - na obiadowy stół wjechać może rumiany strudel z warzywami w cieście francuskim (po odrobinie zabawy z jego zaplataniem) lub pełna smaku pieczeń soczewicowa z musztardą z wykorzystaniem zielonej soczewicy, polana sosem pieczeniowym. Inne godne uwagi propozycje to warzywna tarta ze szparagami, cukinią, porem i wege twarożkiem oraz aromatyczny pieczony kalafior w paprykowej glazurze.

Wielkanocne pomysły na YouTube

Po więcej wizualnych inspiracji odwiedź YouTube, gdzie Atelier Smaku pokażą Ci 13 sposobów na wegańską i bezglutenową Wielkanoc, a Marta Dymek z bloga Jadłonomia zaprezentuje, jak przygotować m.in. świąteczny pasztet i gołąbki. Z kolei Karol Okrasa i Kinga Paruzel z Kuchni Lidla przedstawiają święta tradycyjne vs wegan, a przepisy na grzybowy wellington i gorące bułeczki zademonstruje Madeleine Olivia (eng).

Słodkości, czyli mazurek i inne tradycyjne ciasta

Czy wiesz, jak zrobić tradycyjne ciasto w wersji roślinnej? Jeżeli szukasz przepisów na słodkie, wielkanocne wypieki - zerknij na ten artykuł, w którym zebrałam inspirujące wegańskie, świąteczne ciasta i słodkości!

 

Z powodzeniem przygotujesz różnorodne, naprawdę smaczne dania na Wielkanocny stół, nawet bez użycia jajek czy kiełbasy. Po takiej dawce wielkanocnych pomysłów, gdy na samą myśl ślinka cieknie - nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć planowanie, zakupy i gotowanie!

 

*zdjęcie pochodzi z Pixabay autorstwa Jill Wellington

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org