Kiszonki w kuchni roślinnej

 

Kiszonki królują w kuchni polskiej od stuleci. Kiszenie było niegdyś niezawodnym sposobem na to, aby cieszyć się smakiem warzyw również w okresie jesienno-zimowym. Świeże produkty były wtedy zwyczajnie niedostępne. Dziś trudno to sobie wyobrazić! Czy w erze supermarketów kiszonki mają właściwie rację bytu? Oczywiście - obecnie wracają do łask dzięki swoim niesamowitym właściwościom zdrowotnym! 

 

Kiszonki to naturalne probiotyki, które wspomagają pracę jelit i odporność organizmu. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C zwiększają wchłanianie żelaza pochodzenia roślinnego. Co ciekawe, spożywanie fermentowanych produktów wpływa pozytywnie na nastrój - zawarte w nich bakterie probiotyczne wydzielają neuroprzekaźnik GABA, który łagodzi stany lękowe i depresyjne. Kiszonki są także niskokaloryczne i obniżają poziom cholesterolu.


 

Zrób to sam!



Wybierając kiszonki, warto sięgać po produkty najwyższej jakości - najlepiej ekologiczne, bez dodatku octu i sprzedawane w słoikach lub nakładane prosto z beczki. Jeśli jednak nie masz zaufania do gotowych wyrobów, możesz z łatwością przygotować kiszonki w warunkach domowych. Ogórki są znanym i lubianym klasykiem - wypróbuj je także w wersji orientalnej z curry. Możesz również ukisić kapustę tradycyjnie lub w stylu koreańskim, aby uzyskać aromatyczne kimchi.

 

Czy jest coś pyszniejszego niż domowy zakwas buraczany? Twój barszcz nabierze dzięki niemu niesamowitej głębi. Po schłodzeniu doskonale orzeźwia - polecamy go na upalne dni jako zdrową alternatywę dla napojów gazowanych.

 

A może masz ochotę na coś bardziej oryginalnego? Maia Sobczak jest specjalistką od niezwykłych pomysłów na kiszonki - skomponowała m.in. przepisy na kiszone kurki czy mandarynki. Poniżej znajdziesz jej recepturę na kiszone pomidory z książki “Przepisy na szczęście”:

 

Składniki

  • 1 kg pomidorów gruntowych lub innych drobnych
  • korzeń i liść chrzanu
  • 3 ząbki czosnku
  • gałązka rozmarynu
  • 1-2 liście limonki [kaffiru]
  • ½ łyżeczki gorczycy
  • łyżka soli

 

Przygotowanie

Pomidory myję, układam ciasno w wyparzonym słoiku. Pomiędzy pomidorki wkładam dodatki i zalewam gorącą wodą dobrze wymieszaną z solą. Odstawiam w chłodne miejsce na 2 tygodnie. Te pomidory są świetnym dodatkiem do zupy pomidorowej lub kremu z kukurydzy na przełamanie smaku.

 


 

Wariacje na temat kiszonek



Co można sporządzić na bazie sfermentowanych warzyw? Z ogórków przygotujesz  wegańską zupę, faszerowane kotlety ziemniaczane czy pastę fasolową do kanapek. Kapusta jest nieodłącznym składnikiem polskich dań w wersji roślinnej, takich jak bigos, kulebiak czy łazanki. Kimchi odgrywa natomiast istotną rolę w pysznych potrawach azjatyckich, np. w wytrawnych placuszkach i smażonym ryżu po koreańsku. Na zakwasie buraczanym możesz ugotować wegański barszcz, a kiszone buraczki zetrzeć na smakowitą surówkę. Kiszonki warto też dodawać do sałatek albo po prostu chrupać w całości - to samo zdrowie! Pasują właściwie do każdego dania, a nawet do… deserów. W tym przypadku potrzebujemy oczywiście kiszonych owoców, takich jak truskawki, gruszki czy melony :) 

 

Czy będziesz teraz częściej sięgać po kiszonki? Regularne spożywanie fermentowanych produktów przynosi wiele korzyści zdrowotnych, a ich niepowtarzalny, kwaskowy smak sprawia, że każde danie staje się wyjątkowe. Warto spojrzeć na nie łaskawym okiem niezależnie od pory roku :)

 

Źródła:

https://biotechnologia.pl/biotechnologia/powiedz-mi-jaka-masz-mikroflore-a-powiem-ci-kim-jestes,15991 

 

Zdjęcie: Brook Larke z Unsplash

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org