Co zrobić, aby jedzenie było jeszcze lepsze? cz. 4

 

Mamy dla Ciebie kolejną porcję produktów, które sprawią, że pokochasz wegańskie jedzenie!

 

- mus jabłkowy jest pyszny i uniwersalny, dlatego świetnie sprawdza się w kuchni, szczególnie w wypiekach. Nadaje potrawom naturalnej słodyczy oraz bardzo dobrze zastępuje jajka i skleja składniki. Możesz go używać jako smarowidła do chleba, w owsiankach, gofrach czy ciastach. Nie zapominaj o klasycznej wersji - z naleśnikami!

 

- masło orzechowe to jest dopiero sztos! Jest łatwo dostępne w sklepach, a jeśli zrobisz je samodzielnie, będzie na pewno wyśmienite! Sprawdza się bardzo dobrze w potrawach zarówno słodkich, jak i słonych. Możesz je nakładać na owoce, dodać do owsianki, posmarować nim chleb albo naleśniki, a także wykorzystać do curry czy sosu do makaronu. Czy wiesz, że zrobisz też z niego lody a’la snickers?

- komosa ryżowa (quinoa) to ziarno znane już w starożytności, które zaczęto uprawiać prawdopodobnie już 5 tysięcy lat temu. Pochodzi z terenów dzisiejszej Boliwii i stanowiło podstawę inkaskiej diety. Ma kilka odmian: białą, czerwoną i czarną, które dość znacznie różnią się smakiem i konsystencją. Biała komosa ma subtelny aromat i puszystą konsystencję, czarna jest orzechowa i zwarta, a czerwona jest najbardziej umiarkowana. Komosa jest kompletnym źródłem białka, zawiera dużo błonnika i działa przeciwzapalnie. Kolejną zaletą komosy jest to, że przyrządza się ją błyskawicznie! Nie trzeba jej namaczać ani płukać, wystarczy wsypać do garnka, zalać wrzątkiem, opcjonalnie dodać zioła, sok z cytryny i gotować przez dziesięć minut. Warto ją jeść dla zdrowia, ale też dla smaku. Przekonaj się

 

 

- nasiona konopi siewnej to doskonałe źródło wysokiej jakości białka, a także bogactwo witamin i składników mineralnych. Nasiona konopi są dostępne w formie ziaren łuskanych i niełuskanych oraz nasion mielonych. Są doceniane za wyjątkowo wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. To drobne ziarenka, które zapachem przypominają słonecznik. Najwięcej składników odżywczych zawierają nasiona konopi niełuskanej. Ale jak wykorzystywać je w kuchni? Możesz posypać nimi sałatkę, dodać do koktajlu, zajadać na surowo, użyć przy pieczeniu chleba albo zrobić z nich fantastycznie pyszne i bajecznie proste mleko konopne.

 

- ocet jabłkowy sprawdzi się w sałatkowych dressingach, dipach, sosach lub potrawach z ziaren, a także w słodkich wypiekach.  Ma lekko kwaskowaty posmak, dlatego możesz wykorzystać go jako zamiennik limonki lub cytryny, jeśli akurat nie masz ich w domu :) 

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org