5 polskich sław na diecie roślinnej

 

Polski świat show-biznesu wciąż charakteryzuje dużo mniejszy, względem państw zachodnich, odsetek osób na diecie roślinnej. Kim są słynni polscy weganie?

Iza Miko

Pełna sukcesów aktorka, modelka i tancerka z Łodzi. Karierę rozpoczęła śpiewając w zespole Fasolki, od piętnastego roku życia uczyła się w Nowym Jorku: najpierw baletu w American Ballet Association, następnie filmu i teatru w The Lee Strasberg Theatre & Film Institute - instytutu, który ukończyły gwiazdy takie jak Angelina Jolie czy Robert de Niro. Miko jest weganką, do tego aktywnie angażuje się w ochronę środowiska. Prowadziła własną fundację EkoMiko, sprzedaje ekologiczne świece.

 

 

Michał Piróg

Utalentowany tancerz, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, aktywista. Występował między innymi na deskach warszawskiego Teatru Komedia, Teatru Muzycznego Roma, a od 2017 jest związany z Teatrem Fabryka Marzeń. Obecnie jest najbardziej znany z roli jurora w programie stacji TVN You Can Dance – Po prostu tańcz. Jest weganinem od wielu lat, a w 2015 przeszedł na weganizm bezglutenowy, dzięki czemu jego zdrowie uległo znacznej poprawie.

Zofia Zborowska-Wrona

Aktorka dubbingowa, udzielała głosu postaciom z filmów takich jak Avengers: Potęga i moc, Pokémon: Czerń i Biel, Wakacje Mikołajka czy Sekretne życie zwierzaków domowych oraz postaciom z gier: League of Legends, StarCraft II czy Wiedźmin 3: Dziki Gon. Podobnie jak Izabella Miko również studiowała w The Lee Strasberg Theatre & Film Institute, ale w Los Angeles. Zanim pod wpływem męża przeszła na dietę wegańską, przez 7 lat była wegetarianką.

 

Natalia i Paulina Przybysz

Piosenkarki, autorki tekstów, aktywistki. Przez wiele lat obie były wegetariankami, natomiast w 2010 roku przeszły na weganizm, podobnie wychowują swoje córki. Siostry śpiewały wspólnie w zespole Sistars, za co wyróżnione zostały kilkakrotnie prestiżowymi Fryderykami oraz dwa razy Europejską Nagrodą Muzyczną MTV. Po pewnym czasie drogi sióstr rozdzieliły się. Paulina wydała własne albumy, jest też współwłaścicielką studia nagrań Penguin Records, Natalia wydaje kolejne solowe albumy i wspiera różne kampanie, między innymi Zostań wege na 30 dni Fundacji Viva! oraz Adoptuj Pszczołę, organizowanej przez Greenpeace Polska.

Reni Jusis

Piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, muzyki, producentka nagrań. Nagrodzona kilkakrotnie Fryderykami, między innymi już za swój pierwszy album pt. Zakręcona.  Reni Jusis przestawia się również jako Ekomama, podobnie nazwany był cykl, który prowadziła wraz z Magdą Targosz w ramach programu Dzień Dobry TVN. Następnie wydały razem Poradnik dla zielonych rodziców, zawierający wskazówki, jak wychować dzieci zgodnie z ekologią. Jusis od lat jest na diecie wegańskiej i promuje styl życia zgodny z dbałością o naszą planetę.

 

Źródła zdjęć:

https://superstarsbio.com/wp-content/uploads/2019/10/Izabella-Miko.jpg

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/OKUk9kpTURBXy8wNWViOGJlMjM2NTY0ZTIxMmY4OGE5M2NkNGJhODFmMi5qcGeTlQPNASLNAQDNCLbNBOaVAs0DBwDDw5MJpmJmNTVlMgaBoTAB/michal-pirog.jpg

https://dziendobry.tvn.pl/a/zofia-zborowska-szczerze-o-zwiazku-z-andrzejem-wrona-bez-szacunku-nie-zbuduje-sie-wartosciowej-relacji

https://culture.pl/pl/artykul/grajace-rodzenstwa

https://supermamy.limango.pl/zwolnij-zrelaksuj-sie-wsluchaj-siebie-zyciu-rytmie-slow/

https://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,23996421,drugi-raz-nie-pojade-600-km-po-psa-prosze-mi-go-wydac-jak.html

 

 

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org