5 filmów o diecie roślinnej, które trzeba zobaczyć

 

Ciekawi Cię temat diety roślinnej? Chcesz na nią przejść, ale nie jesteś do końca przekonany,czy to odpowiedni wybór? Jesteś wege i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Oto lista filmów, które są cały czas aktualne oraz które mogą pozwolić przekonać niedowiarków, że dzięki diecie roślinnej możemy być nie tylko zdrowi, ale również mamy wpływ na ochronę środowiska.

 

1. Mieszkańcy Ziemi (Earthlings) 

 

Dokument, którego narratorem jest znany aktor Joaquin Phoenix. Film przedstawia, w jaki sposób współczesna cywilizacja wykorzystuje zwierzęta, pokazując w jakich warunkach żyją w ubojniach, cyrkach, przemyśle drobiowym oraz rybackim. Dokument jest ciężkim filmem, nieraz przedstawia bardzo drastyczne obrazy, kręcone z ukrytej kamery, ale warto go obejrzeć, gdyż otwiera oczy i uświadamia ludzi, co człowiek zrobił naszej planecie i istotom na niej żyjącym.

 

2. Forks Over Knives

 

Dokument oparty na książce dr. T. Cambella ,,China Study”. Film opowiada o dwóch naukowcach, którzy są dietetykami i przedstawiają badania dowodzące, że przetworzona żywność jest jedną z głównych przyczyn współczesnych chorób takich jak otyłość, bądź cukrzyca. Szukają odpowiedzi m.in. na takie pytania: jak białko oraz tłuszcz zwierzęcy wpływa na rozwój chorób cywilizacyjnych? Czy jest możliwe wyleczenie ludzi zdrową żywnością, a nie lekami? Dokument z 2011 roku to must see!

 

3. COWSPIRACY: The sustainability secret 

 

Został wydany w 2014 roku i od razu zrobiło się o nim bardzo głośno w środowisku ekologów, obrońców praw zwierząt oraz osób walczących o ochronę środowiska. W filmie przedstawiono wpływ hodowli przemysłowych na środowisko naturalne, a także podano propozycje mające rozwiązać problem zanieczyszczenia naszej planety. Dodatkowo można dowiedzieć się o wielu ciekawostkach takich jak działania lobbystów przemysłu mięsnego. O tym dokumencie krążą różne opinie, ale zdecydowanie warto go obejrzeć. Dla fanów Leonarda Dicaprio mamy dobrą wiadomość: jest jednym z producentów tego filmu ;)

 

 

4. Otyły, chory i bliski śmierci (Fat, sick and nearly dead)

 

Przedstawia historię dwóch mężczyzn, których organizm został zniszczony przez sterydy, przetworzone jedzenie, otyłość oraz inne choroby. Postanawiają zmienić swoje życie, a kamera nieustannie im przy tym towarzyszy. Film jest godny polecenia w szczególności osobom, które chcą coś w swoim życiu zmienić, ale nie tylko w kwestii żywienia.  Jest bardzo pozytywny, a przy tym pokazuje, jak ogromne znaczenie ma zdrowe odżywianie, w tym owoce oraz warzywa.

 

5. ,,101 reasons to Go Vegan” 

 

Jest dostępny na youtubie z udziałem Jamesa Wildmana, edukatora humanitarnego z organizacji Animal Rights Foundation of Florida, przedstawia 101 powodów zachęcających do przejścia na weganizm. Według komentarzy ludzi z całego świata, które znajdują się pod filmem, zmienił ich nastawienie do diety roślinnej oraz pozwolił spojrzeć na wiele spraw dotyczących tematu weganizmu z różnych perspektyw.

 

Przedstawione powyżej filmy są jednymi z najpopularniejszych filmów dotyczących diety roślinnej, choć wciąż nie są do końca znane w Polsce. Warto je obejrzeć, ponieważ nie tylko zachęcają do dbania o nasze zdrowie, ale także obrazują, jak naprawdę wygląda przemysł zwierzęcy i jaki ma wpływ na nasze środowisko.   

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org