10 produktów, o których nie wiesz, że są wegańskie

 

Dieta roślinna nie oznacza rezygnacji z ulubionych produktów. Zaskoczy Cię, że niektóre przysmaki z Twojego dzieciństwa były wegańskie. Pamiętaj, że informacja na opakowaniu „produkt może zawierać śladowe ilości mleka, jaj...” nie świadczy, że produkt jest niewegański. Producenci kierują taką informację do alergików dla własnego bezpieczeństwa, oznacza to, że w danym zakładzie wytwarza się również produkty np. mleczne i istnieje niewielka możliwość kontaktu z wymienionymi alergenami. Poniżej pokażemy Ci 10 wegańskich słodkości, które z pewnością znasz.

 

Mieszanka krakowska od firmy Wawel

(źródło zdjęcia)

 

Mieszanka krakowska to jeden z najbardziej znanych i uwielbianych produktów firmy Wawel. W opakowaniu można znaleźć galaretkę o smaku cytrynowym, pomarańczowym, malinowym i ananasowym, polaną czekoladą. 

Nie zawiera żelatyny (tylko agar). Skład jest następujący.

Wawel S.A. to jedna z najstarszych fabryk cukierniczych w Polsce. Powstała w 1898 roku, początkowo zatrudniając jedynie pięć osób. Pierwszy sklep został otworzony przy Rynku Głównym w Krakowie.

 

Mamba

(źródło zdjęcia)

 

„Wszyscy mają Mambę – mam i ja”. Znasz to hasło, prawda? ;)

Kto z nas jej nie jadł? Chyba wszystkim ten smak kojarzy się z dzieciństwem. Mamba to guma rozpuszczalna firmy August Storck KG. w czterech owocowych smakach: truskawkowym, malinowym, pomarańczowym i wiśniowym. To jedna z najpopularniejszych gum rozpuszczalnych w naszym kraju, która pojawiła się na rynku polskim na początku lat 90. XX wieku. 

Ten produkt nie posiada żelatyny. Skład tutaj.

 

Katarzynki od Kopernik S.A.

(źródło zdjęcia)

 

Skład tutaj.

Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A. z Torunia, której początki sięgają 1763 roku, jest najstarszym producentem pierników i wafli w Polsce, a jednocześnie jednym z najstarszych w Europie. Jednym z sekretów wyjątkowego smaku Katarzynek jest unikalny proces leżakowania ciasta przed wypiekiem. Zgodnie z tradycją, w dniu 25 listopada, czyli w imieniny Katarzyny, toruńscy piernikarze oficjalnie rozpoczynali wypiek świątecznych pierników.

 

Jutrzenka Wafle Familijne cytrynowe

(źródło zdjęcia)

 

Kruche, chrupiące, warstwowe wafelki przekładane cytrynowym kremem. Wegańskie, skład tutaj.

Jutrzenka to obecnie marka słodyczy, której właścicielem jest grupa kapitałowa Colian Holding S.A.

 

Oreo jako przykład budowania relacji z klientami

(źródło zdjęcia)

 

Skład tutaj.

Ciastka kakaowe z nadzieniem o smaku waniliowym firmy Mondelēz International, Inc. po raz pierwszy wyprodukowane w 1912 roku w Nowym Jorku. Ciekawostką jest to, że były imitacją ciasteczek Hydrox produkowanych już od 1908 roku. Przez długie lata producenci ciastek walczyli o dominację na amerykańskim rynku wyrobów cukierniczych. Warto dodać, że wówczas Oreo zawierały smalec, natomiast Hydroxy były w pełni koszerne. Kiedy to w 1993 roku w Oreo wyeliminowano ten składnik, Hydrox stracił dominację na rynku. Ostatecznie w 2003 roku zaprzestano produkcji ciastek Hydrox.

Zastanawiasz się, co spowodowało, że Oreo doprowadziło do upadku firmy produkującej praktycznie identyczne ciastka? Otóż była to strategia marketingowa, opierająca się w głównej mierze na budowaniu relacji z klientami. Marka dociera do swoich klientów, stawiając na takie wartości jak tradycja i rodzina, a poprzez swoje kampanie stara się przywołać w ludziach wspomnienia z dzieciństwa. Najlepszym tego przykładem jest ta reklama Oreo w Indiach.

 

Skittles

(źródło zdjęcia)

 

Te cukierki mają wegański skład od niedawna, jednak w sklepach można jeszcze znaleźć takie z koszenilą. 

To czerwony barwnik składający się z wysuszonych, sproszkowanych ciał owadów płci żeńskiej. Ten owad to czerwiec kaktusowy, żywi się kaktusami i pochodzi z tropikalnej i subtropikalnej Ameryki. Koszenila jest używana do produkcji barwników spożywczych, kosmetyków, a nawet do barwienia odzieży.

Skittles to drażetki do żucia z chrupiącą polewą cukrową i owocowym smakiem. Dostępne w pięciu różnych smakach. Występują w kilku kolorach. Z jednej strony mają nadrukowaną białą literę „S”. Ich produkcja rozpoczęła się w 1981 roku w USA.

Aktualny skład tutaj.

 

Gorzka czekolada Wedel

(źródło zdjęcia)

 

Występuje w kilku rodzajach: lekko gorzka 50%, klasyczna gorzka 64% i mocno gorzka 80%.

Skład tutaj.

Wedel jest najstarszą fabryką czekolady w Polsce, została założona w 1851 r. przez Karola Wedla. Od 2010 roku jej właścicielem jest japońsko-koreański koncern Lotte Group.

 

Czekolada Wawel z masłem orzechowym

(źródło zdjęcia)

 

Skład tutaj.

Kto nie lubi masła orzechowego? No właśnie, dlatego tego produktu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Firma Wawel posiada jeszcze jeden produkt z masłem orzechowym - nadziewane czekoladki Nut Break: https://www.dobreskladniki.pl/dobre-produkty/czekoladki/nut-break/ Również wegańskie.

 

Wawel pastylka miętowa

(źródło zdjęcia)

 

Tutaj skład.

Dla miłośników połączenia mięty z czekoladą.

 

Haribo kwaśne języczki

(źródło zdjęcia)

 

Na pewno pamiętasz hasło z reklam: „Haribo - smak radości dla dzieci i dorosłych”.

To połączenie owocowego smaku z kwaśną posypką nie zawiera żelatyny. Skład tutaj.

 

To tylko niektóre, wybrane przez nas słodycze. Pamiętaj, że jest ich jeszcze więcej na rynku, który nieustannie się rozwija.



 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org