Oszczędź pieniądze i pomóż planecie!

 

W październiku w ramach akcji „Roślinne Wyzwanie – Misja Oszczędzanie” udowodniliśmy, że dieta roślinna może być tania. W ramach przypomnienia o akcji chcemy przedstawić Ci aplikację Too Good To Go, dzięki której nie tylko zjesz pysznie i tanio, ale też masz szanse pomóc w walce z marnowaniem żywności!

Jak to się zaczęło?

Na pomysł aplikacji wpadł Duńczyk Thomas Bjorn Momsen, który zauważył, jak wiele żywności kucharze wyrzucają w barach każdego dnia. Jak podają twórcy aplikacji, każdej sekundy wyrzucanych jest 50 ton jedzenia, a 1/3 wyprodukowanej żywności ląduje na wysypisku. Z potrzeby przeciwdziałania marnowaniu żywności w 2015 powstała aplikacja Too Good To Go, która wykorzystuje technologię, by łączyć klientów z miejscami, gdzie zostają niesprzedane nadwyżki żywności.

Jak to działa?

W aplikacji można znaleźć lokale wszelkiego rodzaju – od sklepów spożywczych, przez kawiarnie, po ekskluzywne restauracje. Po zainstalowaniu aplikacji i włączeniu lokalizacji wyświetlają się miejsca, z których możesz odebrać paczkę z jedzeniem, które wciąż jest świeże i pełnowartościowe. Paczka kosztuje jedynie 1/3 wartości jedzenia w środku.

Jest tylko jeden haczyk – nigdy nie wiemy, co znajdzie się w środku. Aplikacja ułatwia jednak wyszukanie posiłków roślinnych – wchodząc w opcję „Filtruj” w zakładce „Przeglądaj”, możemy zaznaczyć preferencje do posiłków wegańskich lub wegetariańskich lub zadzwonić do restauracji z pytaniem, czy w paczce znajdziemy produkty roślinne.  

Korzystając z aplikacji Too Good To Go nie tylko mamy szansę zjeść pyszne i tanie roślinne jedzenie, ale też włączamy się do ruchu przeciwko marnowaniu żywności. Jak podaje Too Good To Go: „jeżeli uratujesz choć jeden kilogram jedzenia przed wyrzuceniem, „odchudzisz”, czyli zaoszczędzisz Ziemi zbędnych 2,5 kg CO₂e”. Na stronie Too Good To Go można znaleźć wiele praktycznych porad, jak uniknąć marnowania żywności i przedłużyć trwałość produktów, a także informacje o wpływie marnowania żywności na Ziemię.

 

Zdjęcia:

https://toogoodtogo.pl/pl/blog/

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org