Jedz roślinnie dla planety!

 

Nasze decyzje - również te trywialne i codzienne  związane z zawartością naszych lodówek i koszyków sklepowych - mają ogromne znaczenie. Każdego roku wycina się 73 000 km² w celu produkcji mięsa. Wyprodukowanie wołowiny wymaga aż 15 000 litrów wody (to równowartość 250 pryszniców), a dostarcza ona tylko 1% kalorii na świecie i dodatkowo odpowiada za 25% emisji gazów cieplarnianych. Już teraz odczuwamy skutki katastrofy klimatycznej, obserwujemy ekstremalne zjawiska pogodowe, doświadczamy susz i powodzi, które zmniejszają plony rolników.

Z tych faktów zdaje sobie sprawę absolutna legenda brytyjskiej telewizji, biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej na świecie, pisarz, narrator i podróżnik Sir. David Attenborough, który tłumaczy w swoim najnowszym dokumencie “A Life On Our Planet”, jak możemy uratować planetę. 

 

“Nasza planeta zmierza ku katastrofie, musimy się nauczyć jak działać z naturą, a nie przeciwko niej”.

Ponad 70 lat służby dla planety
 

Sir. Attenborough jest najbardziej znany z serii filmów dokumentalnych nagrywanych dla telewizji BBC Life opowiadających o cudach natury, życiu wszelkich organizmów i istot pozaludzkich na wszystkich kontynentach. 93 letni Sir. David Attenborough stworzył film - zeznanie świadka, który dokumentował życie dzikiej przyrody i przybliżał je widzom na całym świecie. Kto jak nie on może przekonać ludzi, że nasze codzienne wybory konsumenckie mają znaczenie dla świata?
W swoim najnowszym filmie sir. Attenborough stwierdza:

“Największa tragedia naszych czasów wciąż trwa - to utrata bioróżnorodności. Natura jest wyjątkowym skarbem, nie możemy pozwolić na dalsze zaniedbania jej względem. Musimy zmienić naszą dietę. Ziemia nie sprosta utrzymaniu biliardów mięsożerców korzystających z przemysłowych hodowli. Gdyby większość ludzi jadła roślinnie, moglibyśmy zwolnić wielkie połacie ziemi, a potrzebujemy coraz więcej przestrzeni, natura to nasz największy sprzymierzeniec”. 

 

Ten powszechnie szanowany Brytyjczyk od ponad dekady jest rzecznikiem ochrony klimatu, podkreśla również konieczność ograniczenia spożycia mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. W zeszłym roku udzielając wywiadu dla BBC wyznał, że nie potrafi przypomnieć sobie kiedy ostatni raz jadł czerwone mięso, którego produkcja jest wymieniana jako główna przyczyna m.in. wylesiania Amazonii, a jej negatywny wpływ na środowisko naturalne jest udowodniony i potwierdzony przez wiele naukowych autorytetów. 

 

Dieta roślinna jest najbardziej przyjazna dla klimatu!
 

Warto pamiętać, że dieta roślinna ma najniższy wskaźnik produkcji ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2), w porównaniu z innymi dietami oferuje największy potencjał ograniczenia globalnego zużycia wody, a także wykorzystuje najmniej gruntów rolnych.

Dokument A Life On Our Planet będzie można obejrzeć na Netflixie jeszcze w 2020 roku, a na ten moment platforma oferuje jeszcze inne produkcje z udziałem sir. Davida Attenborough, które serdecznie polecamy! Seanse z tym wybitnym człowiekiem to nie tylko przyjemność, ale także dawka ogromnej wiedzy i możliwość poznania najdalszych zakątków świata bez wychodzenia z domu oraz szansa na uświadomienie sobie, że każdy z nas ma wpływ na przyszłość planety.
 

Nie ma na co czekać, już dziś zdecyduj się na roślinną zmianę! Możesz liczyć na nasze wsparcie na tej przyjaznej dla środowiska drodze. Pamiętaj - przyszłość może być jedynie roślinna! 


 

 

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org