Jak wybrać odżywkę białkową?

 

Odżywki białkowe są suplementami, których zadaniem jest dostarczenie budulca (aminokwasów - małych „cegiełek” tworzących białka) do syntezy tkanki mięśniowej. Włączenie ich do jadłospisu może osobom aktywnym fizycznie ułatwić pokrycie zapotrzebowania na białko w diecie. Ich zaletami są wygoda stosowania oraz właściwości organoleptyczne - dodatek podkręci smak wielu potraw. Na rynku dostępnych jest coraz więcej białek roślinnych, które różnią się ceną, smakiem, składem. Jak wybrać najbardziej optymalny produkt? Czym się kierować podejmując decyzję? 

 

Skład

Dokładnie przeanalizuj jakie składniki zostały użyte w odżywce. Mówi się, że im krótszy skład, tym lepiej. Wiele z suplementów zawiera niekorzystne dodatki, jednak z drugiej strony białko może być wzbogacone na przykład o witaminy, składniki mineralne. Zapoznaj się z każdym składnikiem z uwagą, ponieważ niektóre z nich pomimo swojej nietypowej nazwy będą korzystne lub obojętne dla organizmu (np. fruktooligosacharydy, antyoksydanty, karagen). 

Słodziki „podkręcają” smak produktu, a najlepsze będą ksylitol, erytrytol i stewia. Staraj się unikać takich jak acesulfam K, dekstryny. Niektóre z odżywek, by zwiększyć atrakcyjność wyglądu, zawierają barwniki. Wybierz produkt z naturalnym związkiem, np. czerwienią buraczaną.

Wartość odżywcza

Czyli zawartość makro- i mikroskładników w produkcie. To, która z odżywek będzie najkorzystniejsza, zależy od tego, jak wygląda Twoja dieta oraz jakie są Twoje cele treningowe. Jeśli chcesz zredukować masę ciała, najkorzystniejszy będzie produkt, który zawiera najmniejszą ilość kalorii, przy największym procentowym udziale białka. Gdy Twoim celem jest zwiększenie masy mięśniowej i ciała, wybieraj raczej produkty zawierające więcej kilokalorii w przeliczeniu na 100 g. Jeśli dodatkowo masz dolegliwości żołądkowo-jelitowe spowodowane dużą ilością błonnika w diecie, możesz wybrać produkt, który pokryje część Twojego zapotrzebowania na węglowodany - jednak unikaj tych z erytrytolem i ksylitolem, ponieważ pobudzają perystaltykę jelit. Jeśli mamy problem  z dostarczeniem niektórych składników, na przykład wapnia, witamin z grupy B z dietą, poszukaj produktu wzbogaconego w nie.

 

 

Źródło białka

Wpływ na wzrost masy mięśniowej ma typ i proporcja użytego białka - z grochu, soi, ryżu czy konopi. Istnieją specjalne wskaźniki, które określają jakość tego makroskładnika: BV (biological value), PDCAAS (Protein Digestibility-Corrected Amino Acid Score) oraz DIAAS (Digestible Indispensable Amino Acid Score). Niektórzy producenci podają na etykietach produktów te wartości, jednak łatwo znaleźć je w internecie. Im wyższy wskaźnik, tym białko lepszej jakości.

Smak

I tutaj już – ile osób tyle opinii. Każdy ma własne preferencje smakowe, a o gustach się nie dyskutuje. Możesz zasugerować się czyimiś recenzjami, jednak pamiętaj, że każde kubki smakowe mają inną wrażliwość na konkretne smaki. 


 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org