Jak schudnąć na diecie roślinnej?

 

Decyzja o przejściu na dietę roślinną jest podyktowana różnymi czynnikami, wśród najczęściej wymienianych są kwestie zdrowotne i etyczne. Niektórzy decydując się na ten sposób żywienia wierzą, że może on być receptą na nadmierną masę ciała. Część społeczeństwa osobę na diecie bezmięsnej wyobraża sobie jako kogoś o smukłej sylwetce. Czy faktycznie wykluczając z jadłospisu produkty odzwierzęce zmniejszysz masę ciała? 

 

Co mówi nauka?

 

Badania obserwacyjne wykazały, że osoby na dietach bez mięsa mają niższe wskaźniki rozpowszechnienia otyłości i nadwagi. Co więcej, metaanaliza dotychczas przeprowadzonych badań klinicznych potwierdziła, że dieta roślinna wpływa korzystnie na redukcję masy ciała. Należy podkreślić, że uczestnikom większości prób nie zalecono restrykcji energetycznych, a jedzenie „do woli” produktów bez składników odzwierzęcych. Naukowcy jako mechanizm, który przyczynia się do redukcji masy ciała, upatrują wysokie spożycia produktów wysokobłonnikowych (z pełnego ziarna, owoców, warzyw) - błonnik hamuje opróżnianie żołądka i wchłanianie jelitowe. Analizując jakość żywności roślinnej, okazuje się, że w 4-letniej perspektywie wyższe spożycie produktów wysokoprzetworzonych (jasne pieczywo, ziemniaki/frytki, słodycze, słodzone napoje/soki) prowadziło do wzrostu masa ciała o 0,36 kg, podczas gdy większe spożycie produktów nieprzetworzonych (pełne zboża, owoce, warzywa, orzechy, strączki, tłuszcze roślinne, herbata, kawa) wiązało się z jej spadkiem o 0,68 kg.

 

 

Co jeść by osiągnąć oczekiwaną masę ciała?

 

Dieta bezmięsna to nie tylko produkty o niskim stopniu przetworzenia. Na półkach sklepowych stale poszerza się asortyment dań przetworzonych o roślinnym składzie: kiełbaski, burgery, słodzone deserki, czekolady czy chipsy. To produkty nisko odżywcze i wysoko kaloryczne, dlatego nie będą pomagały w utrzymaniu smukłej sylwetki. Natomiast bazowanie na produktach roślinnych nieprzetworzonych o wysokiej zawartości błonnika szybciej przyniesie nam uczucie sytości i sprawi, że zjemy relatywnie mniej.

 

Dieta roślinna pomoże w osiągnięciu wymarzonej sylwetki!

 

Takiego efektu możemy się spodziewać wtedy, gdy bazujemy na produktach nisko przetworzonych takich jak owoce i warzywa, pełnoziarniste zboża, nasiona roślin strączkowych, orzechy i pestki. Oczywiście jeśli masz ochotę wyjść do nowo otwartej restauracji z roślinnym burgerem, zjeść substytut parówek, to możesz czuć się „rozgrzeszony”, jeśli nie będą to fundamentalne składniki Twojej diety! :) 

Bibliografia:

 

1.      Huang, R. Y., Huang, C. C., Hu, F. B., & Chavarro, J. E. (2016). Vegetarian diets and weight reduction: a meta-analysis of randomized controlled trials. Journal of general internal medicine, 31(1), 109-116.
2.      Satija, A., Malik, V., Rimm, E. B., Sacks, F., Willett, W., & Hu, F. B. (2019). Changes in intake of plant-based diets and weight change: results from 3 prospective cohort studies. The American journal of clinical nutrition, 110(3), 574-582.

 

*Photo by Tyler Nix on Unsplash

*Photo by Kimzy Nanney on Unsplash 

 

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org