Ile zwierząt uda Ci się uratować podczas wyzwania?

 

Dieta wegetariańska i wegańska staje się coraz bardziej popularna i znacznie bardziej dostępna. Ludzie decydują się na nią z powodów zdrowotnych, klimatycznych, jak i również etycznych. Zwierzęta, które przeznaczone są na mięso zabija się w niehumanitarny sposób, dlatego wiele osób, które dowiedzą się więcej na ten temat, rezygnuje z produktów odzwierzęcych. Często zadają sobie pytanie - czy to coś daje? Owszem, jesteśmy w stanie uratować zwierzęta, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i poprawić stan swojego zdrowia.

 

W ciągu całego swojego życia przeciętny człowiek zjada 1885 zwierząt, w tym kurczaki, krowy, kaczki, ryby, świnie, króliki oraz owce. 

 

Kurczaczki

 

Obecnie coraz więcej osób na całym świecie decyduje się na dietę roślinną, a w Polsce według statystyk w roku 2019 nastąpił spory wzrost osób przechodzących na dietę wegańską. Dzięki temu, że coraz większa liczba ludzi rezygnuje z produktów odzwierzęcych, jesteśmy w stanie uratować bardzo dużą liczbę żyć zwierząt.

 

Aby zmienić sytuację zwierząt potrzebne jest współdziałanie społeczeństwa, organizacji zdrowia publicznego i rządów mających największą możliwość kształtowania systemu ekonomicznego, prawnego i politycznego. Przyjmując założenie, że konsumpcja mięsa podlega świadomym i nieświadomym wyborom, należałoby działać w obu tych obszarach, aby skutecznie zmienić nawyki żywieniowe społeczeństwa. Przykładem wpływu na racjonalne wybory dietetyczne mogłoby być umieszczanie na wyrobach mięsnych etykiet zawierających dane żywieniowe lub informacje ekologiczne czy zdrowotne. Innym rozwiązaniem mogłoby być prowadzenie przez sektor prywatny i organizacje pozarządowe programów edukacyjnych dostarczających wartościowych informacje na temat wpływu spożycia mięsa na zdrowie i środowisko naturalne.

 

***Autor: Oliwia Piasecka

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org