Chcesz zaoszczędzić? Postaw na rośliny!

 

Czy zdarza Ci się, że po raz kolejny wychodząc ze sklepu, drapiesz się po głowie, zastanawiając się, skąd na paragonie wzięła się tak wysoka kwota? Istnieje proste i szybkie rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze! Wypróbuj kilka z podanych niżej sposobów, żeby portfel w okamgnieniu zaczął się do Ciebie uśmiechać.


Każda dieta – roślinna, bezglutenowa czy tradycyjna - może być zarówno zdrowa, jak i niezdrowa, droga albo tania. Przygotowanie posiłków może trwać pół godziny lub też zająć cały wieczór. Wszystko zależy od tego, na co się decydujesz, a kluczową kwestią jest już sam moment sięgania po określone produkty na sklepowej półce.

Na co zatem powinieneś zwrócić uwagę, żeby roślinne gotowanie było nie tylko ucztą, ale pozwoliło także na realizację długo odkładanego marzenia, na które wiecznie brakuje ci pieniędzy?

 

1. Kupuj lokalnie i sezonowo

 

Zarówno w większych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, przynajmniej raz w tygodniu rozkładane są stragany z warzywami i owocami. Często na lokalnych ryneczkach znajdziesz produkty, które są tańsze niż te dostępne w wielkich marketach. Istotne jest również to, żeby kupować sezonowo - warzywa i owoce, które znajdą się na twoim talerzu, są wtedy najsmaczniejsze i najzdrowsze. Wystarczy, że dostosujesz menu do pór roku, aby niskim kosztem cieszyć się pełnią smaków i aromatów sezonowych potraw.      

 

2. Mrożonki są cool

 

Zwłaszcza zimą, kiedy nie masz już dostępu do soczystych owoców czy chrupiących warzyw. Mrożone produkty są zawsze pod ręką, a co za tym idzie, możesz z nich wyczarować smakowite i aromatyczne potrawy, kiedy tylko chcesz. Sama włoszczyzna stanowi doskonałą bazę do stworzenia aromatycznych i pożywnych zup oraz sycących gulaszy, które z powodzeniem możesz zamrozić. Oszczędzasz w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze. W ten sposób masz już gotowy obiad, który po wyciągnięciu z zamrażarki wystarczy jedynie podgrzać. Nie musisz zamawiać dania na dowóz ani wychodzić do restauracji - jest to swoiste koło ratunkowe na czarną godzinę. 


Skorzystaj jednak z tych chwil, kiedy możesz cieszyć się pełnią lata, a spacer na działkę po ciężkim dniu w pracy stanowi relaks - zerwij kilka owoców jagodowych i je zamroź. Zimą zauważysz różnicę… Szczególnie w portfelu.

Pamiętaj również o cichym bohaterze kuchni, który sprawdza się nie tylko w daniach azjatyckich, lecz także m.in. w nowoczesnej odsłonie tradycyjnego obiadu. Mowa o tofu, które ze spokojnym sumieniem możesz zamrozić i w awaryjnej sytuacji wyciągnąć z zamrażarki, by przygotować pyszną potrawę.

 

3. Zdrowe przetwarzanie żywności

 

To sposób naszych babć, które z pokolenia na pokolenie przekazują idealną metodę na zamknięcie lata w słoiku. Dzięki temu nawet w środku zimy możesz rozkoszować się słodyczą czereśni skąpanych w promieniach zachodzącego, letniego słońca i kwaskowatym smakiem jabłek zrywanych o świcie... Mowa oczywiście o przetworach. Kiszenie, marynowanie czy pasteryzowanie pozwoli Ci nie tylko na zachowanie składników odżywczych owoców i warzyw, lecz także na wrzucenie „piątaka” do skarbonki. 

 

4. Więcej znaczy mniej

 

Prosta sprawa: jeśli wybierzesz produkty w większych opakowaniach, to zapłacisz mniej - zwróć uwagę na zapisaną mniejszymi cyframi cenę za kilogram. Mowa tu m.in. o kaszy, ryżu, makaronie czy roślinach strączkowych. Takie rozwiązanie pozwoli na zaoszczędzenie kilku złotówek. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na zakup większych opakowań produktów o dłuższym terminie przydatności do spożycia, nie będziesz musiał co rusz kupować tych mniejszych, które nie wiadomo kiedy się kończą.

 

 5. Planuj posiłki

 

Istnieje większe prawdopodobieństwo, że kupisz mniej nieplanowanych produktów, jeśli wybierzesz się do sklepu z wcześniej przygotowaną listą zakupów. A kiedy już wrócisz do domu i zaczniesz przygotowywać swoje ulubione danie, zwróć uwagę na to, czy wykorzystujesz kupiony produkt w całości. Wystarczy, że weźmiesz do ręki niepozorną puszkę ciecierzycy, która skrywa w sobie olbrzymi potencjał. Z samej cieciorki możesz przygotować nie tylko hummus czy falafele, ale także… ciastka z czekoladą! Zalewa natomiast posłuży Ci jako baza do bezjajecznego majonezu lub przygotowania pysznych i delikatnych bezików.

 

6. Produkt czy marka?

 

Lubimy to, co sprawdzone, dlatego często wracamy do znajomych nazw producentów lub też takich, które dobrze nam się kojarzą. Jednak świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest kupno „luzem” takich produktów jak orzechy, suszone owoce czy też soda oczyszczona i proszek do pieczenia. Zwróć też uwagę na marki własne sklepów - zazwyczaj są tej samej jakości i o tych samych walorach smakowych, jednak są zdecydowanie tańsze.

7. Gazetki promocyjne

Można pokusić się o stwierdzenie, że to metoda, która nie zna granic. Niezależnie od tego czy jesteś w domu i wybierasz się na zakupy po pracy, czy wyjechałeś na wczasy za granicę i zdecydowałeś się na gotowanie samemu. Gazetki promocyjne są rewelacyjnym sposobem na zaoszczędzenie gotówki. Pozwalają porównać produkty w różnych sklepach, dają możliwość kupienia większej ilości danego produktu po niższej cenie i umożliwiają wcześniejsze zaplanowanie menu. A jeśli uznasz, że kupiłeś czegoś za dużo, zawsze możesz wykorzystać jeden z podanych wcześniej sposobów i zamarynować albo zamrozić dany składnik lub też całe danie.
 

Tymczasem zastanów się, co ostatnio chciałeś sobie kupić i wprowadź w życie kilka wspomnianych wcześniej zasad oraz podejmij - nawet na próbę - #roslinnewyzwanie, żebyś wychodząc ze sklepu, w końcu przestał drapać się po głowie, zastanawiając się - skąd na paragonie wzięła się tak wysoka kwota? Nie ma chyba nic prostszego niż „zagranie w zielone” i postawienie na rośliny.
 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org