5 wegan ze świata mody

 

Przykłady przedstawione w trzeciej części artykułów o słynnych osobistościach na diecie roślinnej, po aktorach oraz piosenkarzach, mogą być Ci bliższe, gdyż tym razem dotyczą świata mody. Nierzadko są to nie tylko modelki czy modele, które zdecydowały się na zmianę diety, ale i projektanci kreujący produkty, które potem kupujemy i używamy.

 

 

Ruby Rose Langenheim

 

Australijka Ruby zaliczyła swój debiut jako modelka w 2002 roku w magazynie Girlfriend. W Australii jest obecnie twarzą marek kosmetycznych Maybelline New York oraz Urban Decay, a także ambasadorką JVC, australijskiej firmy JAG szyjącej jeansy i luksusowej duńskiej marki Georg Jensen. Była gościnnie w jury w jednym odcinku australijskiej edycji programu Top Model, współprowadziła także Australia’s Next Top Model. Zaprojektowała własną kolekcję butów we współpracy z marką Gallaz, a w 2014 roku własną kolekcję ubrań Milk and Honey Designed by Ruby Rose we współpracy z marką Milk and Honey. Zagrała w serialu Orange Is the New Black. Ruby jest aktywistką pro-zwierzęcą i uczestniczy w kampanii organizacji PETA: I'd Rather Go Naked Than Wear Fur. W 2017 roku PETA nadała jej tytuł jednej z trzech najseksowniejszych weganek.

 

 

Emmanuelle Rienda

 

Inicjatorka i twórczyni pierwszego wegańskiego Tygodnia mody (Fashion Week) na świecie. Jeszcze jako wegetarianka w 2008 roku wyjechała do USA, gdzie założyła firmę Le Frenchlab reprezentującą francuskich projektantów w Stanach. W 2016 roku przejęła wegański styl życia, wymieniła garderobę i postanowiła nie promować więcej materiałów pochodzenia zwierzęcego. Pod nazwą The Future of Fashion zainicjowała liczne konferencje na temat etycznej przyszłości mody. Zyskała duże wsparcie - między innymi organizacji PETA i Fashion Revolution, a spośród znanych osób - Kanye Westa, Calvina Kleina czy też firmy Disney. To dodało jej sił, aby zorganizować pierwszy wegański tydzień mody, a obecnie pracuje nad pierwszą stałą wegańską przestrzenią modową o nazwie Vegan Showroom. Rozwój inicjatyw można śledzić na Instagramie tygodnia mody oraz wegańskiej biblioteki mody

 

 

Leanne Mai-ly Hilgart

 

Najbardziej wpływowa projektantka roku 2014 według organizacji PETA, aktywistka pro-zwierzęca, wegetarianka od 10 a weganka od 17 roku życia. Już w wieku 6 lat zdała sobie sprawę z problemu okrucieństwa wobec zwierząt, kiedy koleżanka pochwaliła się płaszczem z królików, a w wieku 8 lat zorganizowała pierwszą zbiórkę dla pobliskiego schroniska - razem z innymi dziećmi pukała do drzwi i zbierała pieniądze. Leanne od tej pory działała na rzecz zwierząt na różnych płaszczyznach, a już jako dorosła osoba stworzyła w 100% wegańską markę VAUTE, którą w grudniu 2020 roku zmuszona była zamknąć. Przeliczyła, że przez 12 lat działalności marki: “uratowaliśmy 44 000 gęsi, 3 000 owiec, oddaliśmy do recyclingu 265 000 plastikowych butelek, wspieraliśmy setki lokalnych rzemieślników, złożyliśmy 60 000 jardów [54 864 metrów] fabrycznych odpadów przemysłowych i dostaliśmy się do głównego nurtu dla zwierząt w modzie”.

 

 

Stephanie Nicora

 

Nagrodzona tytułem najbardziej utalentowanej nowej projektantki w roku 2014 przez organizację PETA, Stephanie jest założycielką marki butów wegańskich Nicora, należy do trzeciego pokolenia szewców w swojej rodzinie i zna sztukę tworzenia butów jak mało kto. Doskonale wiedziała, że większość skór zwierzęcych tak naprawdę nie nadaje się do produkcji butów, a ich pozyskiwanie jest okrutne. Zdawała sobie sprawę także z tego, że większość syntetycznych zamienników w ogóle się do tworzenia butów nie nadaje. Zakładając markę, spędziła dużo czasu w poszukiwaniu właściwych materiałów, a jej mottem stała się walka z naturalną skórą. We własnych fabrykach udało jej się znaleźć, opracować i przetestować idealne materiały, które były w dodatku ekologiczne i potrafiły przetrwać latami. Niestety nie udało się wygrać z dużo tańszą konkurencją na rynku i Stephanie zmuszona była zamknąć działalność, wcześniej publikując manifest będący porównaniem rzeczywistości oraz ideałów marki Nicora.

 

 

Joshua Katcher

 

Weganin od 1998 roku, projektant mody, edukator, aktywista pro-zwierzęcy. Jest członkiem zarządu Collective Fashion Justice i  współzałożycielem obsypanej nagrodami firmy RIND by Dina & Joshua, produkującej wegański ser we francuskim stylu. Wspiera liczne inicjatywy, o których więcej można poczytać tutaj. Napisał w 2019 roku książkę Fashion Animals, której celem jest zrozumienie roli zwierząt w modzie. Kilka lat wcześniej, w 2010 roku, założył markę Brave Gentleman, będącą pierwszą na świecie lifestylową wegańską marką dla mężczyzn. Marka pojawiła się w magazynach takich jak Vogue, GQ, Forbes, The Financial Times i zdobyła szerokie uznanie na całym świecie, między innymi została ogłoszona przez PETA marką odzieży męskiej roku 2016, a sam Joshua został najbardziej wpływowym projektantem roku 2015.

 

Serdecznie zachęcamy do dalszych poszukiwań modowych inspiracji w wegańskim świecie  :) 



 

 





 

Źródła zdjęć:

https://www.hellomagazine.com/fashion/news/2017121358473/ruby-rose-looks-pretty-in-purple-for-pitch-perfect-3-premiere/

https://vegan-fashion-week.com/founder

https://www.theghostsinourmachine.com/leanne-mai-ly-hilgart-being-cruel-isnt-cool/#prettyPhoto

https://www.veganretailer.com/nicora-shoes/new-vegan-boots-pre-order-now-live/

http://www.respectforanimals.org/make-fur-history-podcast-with-joshua-katcher/

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org