5 słynnych piosenkarzy na diecie roślinnej

 

W tej części naszej serii o znanych osobach na diecie roślinnej przyjrzymy się tym, którzy zabłysnęli dzięki talentowi wokalnemu. 

 

Poniżej sylwetki 5 słynnych wegan ze świata muzyki!

 

Sia Kate Isobelle Furler

 

Znana po prostu pod pseudonimem Sia - piosenkarka, aktorka głosowa, autorka tekstów piosenek i kompozytorka. Pochodzi z Adelaide w Australii, gdzie rozpoczęła swoją karierę, która nabrała rozpędu dopiero po przeprowadzce do Nowego Jorku. Zdobyła 10 australijskich nagród ARIA, 9 nominacji do nagrody Grammy oraz MTV Video Music Awards. Sia jest weganką od 2014 roku i aktywistką prozwierzęcą. Sprzeciwia się hodowli psów na dużą skalę i podczas swojej trasy koncertowej Nostalgic for the Present Tour w 2016 roku współpracowała z organizacjami ratującymi psy, aby na jej koncertach odbywały się równocześnie targi adopcji psów. Podczas Beagle Freedom Project Gala w 2013 (Beagle Freedom Project ratuje zwierzęta z badań laboratoryjnych) zaśpiewała swoją piosenkę I’m in here. Napisała również Free the animal, aby wesprzeć modę pozbawioną brutalności i pojawiła się w dokumencie Dominion (2018) przedstawiającym smutną rzeczywistość zwierząt hodowlanych.

 

 

Ariana Grande

 

Piosenkarka pop i R&B, laureatka wielu nagród: Grammy, Brit Award, dwie Billboard Music Award, trzy American Music Award, dziewięć MTV Video Music Award, osiem Guiness World Records. Ariana jest weganką od 2013 roku, odkąd zobaczyła film Forks Over Knives. Według jej trenerki, dietę Grande można określić jako makrobiotyczną dietę japońską. Grande jest wielką fanką kuchni japońskiej, natomiast włoskiej niekoniecznie - choć ma włoskie korzenie. Kocha jeść, kocha zwierzęta i wierzy, że dieta roślinna uczyni życie dłuższym i szczęśliwszym.

 

 

Bryan Adams

 

Bardzo znany kanadyjski muzyk i filantrop. Zdobywca licznych nagród - jest ich tak sporo, że powstała osobna strona w angielskojęzycznej Wikipedii poświęcona liście nagród i nominacji zdobytych przez Bryana Adamsa. Uzyskał m.in. jedną Grammy (plus 14 nominacji) czy 5 nominacji do Złotych Globów. Adams ma swoją gwiazdę w słynnej Alei Gwiazd w Los Angeles (Hollywood Walk of Fame) oraz został nagrodzony medalami Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal) i Złotego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (Queen Elizabeth II Golden Jubilee Medal). Adams jest weganinem od 1989 roku i twierdzi, że to była najlepsza decyzja jego życia. Czynnie wspiera organizację PETA i różne akcje prozwierzęce. Jedna z nich odbyła się w kwietniu 2019 roku, kiedy Adams był na wybrzeżu karaibskiego państwa Saint Vincent i Grenadyny i uratował wieloryba przed zabiciem harpunem w strefie pod ochroną przez lokalną społeczność. Ponadto jest prezesem fundacji St. Vincent and the Grenadines Environment Fund wspierającej zrównoważony rozwój wysp i zachowanie ich naturalnego piękna.

 

 

Stevie Wonder

 

Jeden z najbardziej uznanych muzyków, niewidomy od urodzenia. Zdobył mnóstwo nagród i odznaczeń zarówno za dokonania muzyczne, jak i na rzecz praw obywatelskich. Wygrał m.in. 25 nagród Grammy, uzyskał stopnie doktorskie za dokonania artystycznie w uczelniach University of Alabama w Birmingham i University of Yale, Prezydencki Medal Wolności (Presidential Medal of Freedom) od Baracka Obamy, United Nations Messengers of Peace od ONZ. Przebywał w Polsce w 1989 roku i wspierał Solidarność. Swoją przygodę z dietą roślinną rozpoczął od wegetarianizmu, później wybrał weganizm, o czym zaśpiewał w 2015 roku podczas talk-show The Late Late Show with James Corden. Steviemu zależy, aby wykorzystać sławę i promować wegański styl życia, aby uratować planetę dla następnych pokoleń.

 

 

Moby

 

Utalentowany amerykański muzyk, którego głównym obszarem zainteresowań jest muzyka elektroniczna. W rzeczywistości nazywa się Richard Melville Hall. Pseudonim Moby wybrał ze względu na pokrewieństwo z autorem słynnej powieści Moby Dick. Moby uzyskał liczne nagrody i nominacje, między innymi do nagrody Grammy. Jest znany z diety roślinnej - dawniej posiadał również wegańską restaurację w Los Angeles i zorganizował wegański festiwal muzyki i jedzenia Circle V. Wspiera czynnie prawa zwierząt. Na początku był wegetarianinem, do czego skłoniło go uratowanie i przygarnięcie kotka Tuckera - postanowił wówczas, że tak jak on nigdy nie skrzywdzi swojego kota, tak i nie skrzywdzi również innych zwierząt. Na weganizm przeszedł w Święto Dziękczynienia w 1987 roku. W 2019 roku słynna tatuażystka Kat Von D. wytatuowała mu na szyi napis Vegan for life, a w listopadzie tego samego roku, celem uczczenia 32. rocznicy diety roślinnej, wytatuowano mu na rękach napis Animal rights. Obok prawego oka ma również wytatuowaną literę V - symbolizującą dietę wegańską.

 

Źródła zdjęć:

 

https://xn--o9j0bk7253fj2b.net/2017/08/sia/

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition-pictures/influential-celebrity-vegetarians.aspx

https://www.vanessa.fm/bryan-adams-zapowiada-nowy-album/

https://chooseveg.com/blog/12-vegan-musicians-you-need-to-add-to-your/

https://www.unilad.co.uk/music/moby-gets-huge-animal-rights-tattoo-to-celebrate-32-year-vegan-anniversary/

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org