5 słynnych aktorów na diecie roślinnej

 

Rozpoczynając nową przygodę, przeważnie szukamy przykładów, na których moglibyśmy się wzorować. Nie inaczej jest z decyzją o przejściu na dietę roślinną. Jako że charakterystyczną cechą naszych czasów jest fakt, że sporo ludzi naśladuje znane osoby: muzyków, aktorów, celebrytów, influencerów - dostosowujemy się do epoki i przedstawiamy słynnych aktorów na diecie roślinnej.

Poniżej sylwetki 5 słynnych wegan ze świata blichtru, ekranu i Hollywood.

Natalie Portman

Amerykańska aktorka izraelskiego pochodzenia, zdobywczyni dwóch Złotych Globów oraz Oscara za rolę w filmie Czarny Łabędź. Zagrała w niezliczonej ilości słynnych filmów, m.in. Leonie Zawodowcu, Gwiezdnych Wojnach, czy V jak vendetta. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Harvarda. Natalie przestała jeść mięso jako dziewięciolatka, ale z biegiem czasu zdała sobie sprawę, że to nie koniec. Bardzo mocno wpłynęła na nią książka Eating Animals (Krytyka Polityczna przetłumaczyła i wydała polską wersję Zjadanie Zwierząt) do tego stopnia, że wyprodukowała film o tym samym tytule. Dodatkowo podczas rozdania nagród organizacji pro-ekologicznej Environmental Media Association wyjaśniła, dlaczego jest weganką i jak pozytywny wpływ ma weganizm na losy naszej planety.

 

Alicia Silverstone

Laureatka Złotego Globu, zagrała m.in. w produkcji Batman i Robin oraz serialu Cudowne Lata, wystąpiła także w trzech teledyskach Aerosmith: Cryin, Amazing i Crazy. Alicia jest weganką od 1998 roku, jest także aktywistką organizacji PETA. Mieszkała w domu przyjaznym środowisku - z panelami słonecznymi i organicznym ogródkiem warzywnym. Napisała własną książkę z przepisami The Kind Diet: A Simple Guide to Feeling Great, Losing Weight and Saving the Planet oraz posiada własną stronę internetową, którą uważa za „interaktywne rozszerzenie do swojej książki”. Silverstone współpracuje również z Garden of Life i promuje markę myKind Organic, czyli suplementy diety, które są wegańskie, bezglutenowe, bez dodatkowych cukrów, sztucznych słodzików, aromatów czy barwników.

 

Craig Robinson

Najbardziej znany z roli w amerykańskiej wersji brytyjskiego serialu mockumentalnego Biuro albo serii komediowej Brooklyn 9-9. Robinson kilka lat temu przeszedł na dietę roślinną oraz zrezygnował z alkoholu, dzięki czemu schudł aż 23 kilogramy!

 

Benedict Cumberbatch

Utalentowany brytyjski aktor znany między innymi z tytułowych ról w serialach Sherlock produkcji BBC czy Doktorze Strange. Uhonorowany w 2015 roku przez królową Elżbietę Orderem Imperium Brytyjskiego (The Most Excellent Order of the British Empire) za wybitne osiągnięcia na scenie oraz za działalność charytatywną. Cumberbatch jest na diecie roślinnej od 2018 roku, wtedy też otrzymał tytuł „najpiękniejszego weganina 2018” według organizacji PETA.

 

Zac Efron

Amerykański aktor i piosenkarz znany dzięki głównej roli męskiej w High School Musical, zdobywca nagrody Grammy w 2019 roku. W wyniku współpracy z Netflixem, w 2020 roku wyprodukował i zagrał w serialu dokumentalnym Podróże z Zakiem Efronem (en. Down to Earth with Zac Efron), w którym opowiada o ekologicznych rozwiązaniach charakterystycznych dla różnych części świata. Zac jest weganinem od 2018 roku, a do diety roślinnej przekonała go Smakowita Ella, o czym piszemy w innym artykul (kliknij tutaj, aby przeczytać).

 

Przykładów wśród aktorek i aktorów jest znacznie więcej! Zachęcamy do własnych poszukiwań inspiracji prosto z ekranu :)

*Zdjęcia:

https://www.harpersbazaar.com/uk/culture/a27528546/natalie-portman-interview-factory-farming-moby/?utm_source=ifttt&epik=dj0yJnU9U2lnaTBlRld1d3hzM1JENktGRE5UckRkb0NkY1hzZk4mcD0wJm49UUQ5QW1iU21pemtabHppZXFLSHVDZyZ0PUFBQUFBR0FWdDlF

https://www.livekindly.co/natalie-portman-vegan-diet/?epik=dj0yJnU9U0p0VW50WXNETEhhNlNsSlF1b2FwLXRfSTJaVy1RbkQmcD0wJm49VFg2LTdDX3BGeWVsa2swMzFybmhjZyZ0PUFBQUFBR0FWdU5J

Unsplash, @sebastiancoman

https://www.onegreenplanet.org/vegan-food/eat-vegan-like-alicia-silverstone/

Unsplash, @alschim

https://www.mensjournal.com/health-fitness/photos-actor-craig-robinson-dropped-50-pounds-cutting-booze-and-going/

https://theveganvibestore.com/blogs/vegan-news/no-wonder-dr-strange-is-so-fit-benedict-cumberbatch-is-vegan

https://www.hitc.com/en-gb/2020/06/29/is-zac-efron-vegan-down-to-earth-netflix/

 

 

 

@roslinniejemy

wyzwanie@roslinniejemy.org